Norma Miller: Královna swingu

Norma Miller, známá jako „Královna swingu“, byla ikonou swingového tance a Lindy Hopu. Narodila se v Harlemu a už jako dítě začala tancovat na chodnících své čtvrti. Její talent byl objeven, když jí bylo pouhých 12 let, a díky svým působivým výkonům na mezinárodních turné v 30. a 40. letech 20. století získala svůj nezapomenutelný titul.

Norma Miller byla nejmladší členkou a poslední přeživší původních Lindy Hoppers, skupiny tanečníků, která zpopularizovala Lindy Hop v harlemském Savoy Ballroom a následně na Broadwayi, v evropských a latinskoamerických turné a v hollywoodských filmech. Spolupracovala s hudebními legendami, jako byli Duke Ellington, Count Basie, Ella Fitzgerald, Billie Holiday a Artie Shaw.

Kromě tance se Norma Miller věnovala i choreografii, komedii, televiznímu herectví a psaní. V roce 2003 byla oceněna Národním fondem pro umění za své úsilí o zachování tradice Lindy Hopu. Svými vlastními tanečními skupinami, Norma Miller Dancers a Norma Miller and Her Jazzmen, bojovala proti segregaci ve světě noční zábavy a kasin.

Norma Miller přispěla ke zviditelnění swingové hudby a tance pro širší veřejnost a zanechala trvalý odkaz v historii umění. Její nezapomenutelné kreace a hudební partnerství s legendami jazzové éry ovlivnilo a inspirovalo generace tanečníků a hudebníků. Její přínos pro swingovou hudbu a tanec lze shrnout takto: ukázala světu, jak může být Lindy Hop energický, radostný a naprosto okouzlující.

Tričko s podobiznou Normy Miller můžete zakoupit zde na e-shopu.

Norma Miller