Co je to giclée tisk?

Giclée tisk je moderní tisková technika, která se často používá pro tisk reprodukcí uměleckých děl a fotografií, to vše při zachování vysoké kvality tisku. Tento druh tisku se liší od tradičních technik tím, že se používá inkoustová tiskárna, která tiskne obraz přímo na tiskový materiál. Tato technika umožňuje tisk s velmi vysokým rozlišením a širokou škálou barev. Zároveň použité barvy zpravidla garantují vysokou stálobarevnost (v řádech desítek let) a odolnost vůči UV záření.

Giclée tisk je velmi odolný a vydrží dlouhou dobu bez ztráty kvality, což je zejména pro sběratele moderního umění velkou výhodou. Navíc lze tímto způsobem tisknout na celou řadu materiálů, nikoli pouze na papír. Umělcům tak poskytuje široké možnosti při tvorbě a prezentaci jejich díla.

Stále více galerií a umělců využívá tuto tiskovou techniku pro tisk limitovaných edicí, a to jednak kvůli vysoké tiskové kvalitě, a také kvůli trvanlivosti pigmentového inkoustu. Tento způsob tisku se hodí pro tisk jak velkých, tak malých nákladů. Nicméně vysoká kvalita tisku je vykoupena relativně vysokými náklady na tisk. Kromě drahých inkoustů zvyšuje vstupní cenu i požadavek na vysoce kvalitní papír.